środa, 30 lipca 2014

Omlet z kurkami i szynką


Omlet z kurkami i szynką to pomysł na szybkie danie obiadowe. Wbrew pozorom nie potrzebujemy zbyt dużej ilości składników. 


Składniki na 2 porcje:

4 duże jajka lub 5 średnich
100 g konserwowej szynki
100 g kurek
2 łyżki masła
2 łyżki mleka
2 łyżki mąki
sól, pieprz
posiekany świeży koperek


Kurki umyć, obrać i osuszyć. Na patelni rozgrzać masło, następnie przesmażyć kurki. Posolić i popieprzyć. W międzyczasie szynkę pokroić w kostkę, a koperek drobno posiekać. Gdy kurki będą już prawie usmażone to dodać do nich szynkę oraz koperek. Delikatnie przemieszać. Jajka wbić do miski, dodać mleko oraz mąkę i za pomocą trzepaczki wszystko ze sobą połączyć. Przygotowaną masę wylać na patelnię. Smażyć na średnim ogniu. Gdy masa się zetnie - omlet przewrócić na drugą stronę (ja na początku przesuwam omlet na czysty talerz i następnie szybkim ruchem talerz układam do góry nogami tak, aby omlet mógł się upiec z drugiej strony) i przesmażyć. Jeżeli macie patelnię, którą można wstawić do piekarnika - to nie przewracajcie omletu - wstawcie patelnie do piekarnika i trzymać tak długo, aż masa z góry się zetnie. 






wtorek, 29 lipca 2014

Sałatka z mięsnym tortellini



Błyskawiczna w przygotowaniu sałatka z makaronem tortellini, szynką, kukurydzą, ogórkiem i koperkiem. Bardzo smaczna i delikatna. Najlepiej smakuje z mięsnym tortellini. 


Składniki:
150 g makaronu tortellini (z mięsem)
100 g konserwowej kukurydzy
1 ogórek gruntowy
100 g startego żółtego sera
150 g szynki
koperek
2-3 łyżki majonezu
sól, pieprz


Makaron ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Po ugotowaniu wyłożyć na durszlak i przelać zimną wodą. W międzyczasie ogórek umyć i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Szynkę pokroić w kostkę. Żółty ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Do przestudzonego makaronu dodać odcedzoną kukurydzę, szynkę, startego ogórka. Posypać solą i pieprzem. Za pomocą majonezu wszystko ze sobą połączyć. Pod sam koniec dodać pocięty świeży koperek (lub suszony). Ponownie wymieszać i wstawić do lodówki. Sałatka najlepiej smakuje, gdy jest schłodzona.

poniedziałek, 28 lipca 2014

Ogórki małosolne

 

Ogórki małosolne - są pyszne na chleb z wędliną, do sałatki lub jako dodatek do obiadu. Wbrew pozorom są łatwe i szybkie do przygotowania. Po za tym lubię zapach kopru, czosnku i kiszenia się ogórków. 


Składniki na jeden 1 l słoik:
8-9 sztuk ogórków gruntowych 

kwiat kopru
2 liście winogrona
kilka listków z wiśni
4 ząbki czosnku
kawałek chrzanu
1 l wody
1,5 płaskiej łyżki soli


Wodę wlać do garnka, wsypać sól i zagotować. W międzyczasie ogórki, kwiat kopru i liście umyć. Czosnek obrać. Ogórkom odciąć końcówki. Chrzan umyć i obrać. Do słoika włożyć kwiat kopru, liście winogrona, liście z wiśni, chrzan, obrany czosnek, a na sam koniec ciasno ułożyć ogórki. Muszą być bardzo blisko siebie, aby podczas kiszenia żaden ogórek nie wypłynął. Do słoika wlać bardzo gorącą wodę. Na sam koniec delikatnie przykryć pokrywką. Ogórki są już dobre (jeśli lubicie ogórki lekko twarde i delikatnie ukiszone) po 24-48 godzinach. 


Ogórek 24 godziny po ukiszeniu

piątek, 25 lipca 2014

Rolada drożdżowa z jagodami


Miękkie, puszyste ciasto drożdżowe posmarowane serkiem homogenizowanym i nadziane dużą ilością jagód.  Idealny wypiek do kubka mrożonej kawy. Przepis dodaje do akcji Słodkie jagodowe lato.


Składniki:

450-500 g mąki pszennej typu 500
80 g cukru
80 g miękkiego masła
1 łyżeczka soli
1  łyżeczka cukru waniliowego
1 opakowanie suszonych drożdży (8 g suszonych lub 15-20 g świeżych drożdży)
1 jajko
1 i 1/4 szklanki mleka
150 g serka homogenizowanego
150 g jagód
cukier puder do posypania



Do miski wsypać mąkę i wymieszać z suchymi drożdżami. Następnie dodać sól, cukier, miękkie masło, mleko w temperaturze pokojowej i pod sam koniec wbić 1 jajko. Za pomocą łyżki wszystko ze sobą połączyć. Następnie na blat obsypany mąką przełożyć ciasto i za pomocą dłoni je wyrobić. Gdy będzie miękkie i błyszczące ciasto przełożyć do miski (tej samej w której były łączone składniki). Przykryć ręcznikiem kuchennym i postawić w ciepłym miejscu. 

Masa przed wyrobieniem

Ciasto przed pierwszym wyrośnięciem

Gdy ciasto dwukrotnie urośnie - rozwałkować na prostokąt i posmarować serkiem homogenizowanym, następnie posypać umytymi i suchymi jagodami. Przygotowane ciasto zrolować - zacząć od strony, który jest najbliższej nas. Przygotowaną roladę pokroić na mniejsze kawałki i ułożyć na blaszce do pieczenia. Ponownie pozostawić do urośnięcia. 


Ciasto przed wyrośnięciem

Piekarnik rozgrzać do 195°C. Gdy ciasto podrośnie - każdy kawałek posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec około 25-30 minut (aż ciasto uzyska lekko złoty kolor). Przed samym podaniem posypać cukrem pudrem. 

Ciasto po drugim wyrośnięciu

Pomysł na przepis ze strony mojewypieki.com

Słodkie jagodowe lato

czwartek, 24 lipca 2014

Cukinia faszerowana (mięsem mielonym)


Cukinia faszerowana mięsem mielonym i pomidorami.Bardzo smaczne i lekkie danie na letni obiad. Poniższy przepis dodaje do akcji Cukinia 2014.


Składniki:


2 średniej wielkości, młode cukinie

2 pomidory
250 g mielonego mięsa drobiowego
1 cebula
zioła prowansalskie
sól, pieprz
ewentualnie koncentrat pomidorowy
starty żółty ser
olej do smażenia



Cebulę obrać i drobno posiekać. Pomidory sparzyć wrzątkiem, pozbawić skórki i pokroić w kostkę. Cukinie umyć i przekroić na 2 części. Z każdej części wydrążyć miąższ - nie można przedziurawić cukinii (ja do tego celu użyłam małą łyżeczkę). W międzyczasie na patelnie wlać olej i gdy będzie gorący dodać posiekaną cebulę. Gdy lekko zmieni kolor dodać mięso mielone. Pod sam koniec smażenia dodać miąższ z cukinii i pokrojone pomidory (+ ewentualnie 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego). Całość przyprawić solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. W międzyczasie piekarnik rozgrzać do 195ºC. Połówki cukinii umieścić w naczyniu żaroodpornym, następnie nałożyć farsz, posypać startym serem i wstawić do piekarnika. Piec pod przykryciem około 30-40 minut. 




środa, 23 lipca 2014

Pierogi z jagodami


Pierogi z jagodami - najlepiej smakują na letni obiad. Poniższy przepis na ciasto jest naprawdę rewelacyjny! Pierogi są miękkie i tryskają sokiem jagodowym. Przepis dodaje do akcji Słodkie jagodowe lato.

poniedziałek, 21 lipca 2014

Piersi kurczaka w sosie brzoskwiniowo-czereśniowym


Aromatyczny sos brzoskwiniowo-czereśniowy i lekko słodkie kawałki piersi z kurczaka. Jeżeli lubicie połączenie mięsa z kurczaka i owoców - to poniższe danie na pewno Wam zasmakuje. 


Składniki na 2 porcje:


2 piersi z kurczaka (lub jedna podwójna)
3 małe brzoskwinie (lub 1 bardzo duża)
garść czereśni
sól, pieprz
przyprawa curry
olej do smażenia
150 g śmietany 18% (nie radzę zastępować jogurtem naturalnym, ponieważ sos może się zważyć)

 ewentualnie miód do smaku



Mięso umyć, osuszyć i pokroić kostkę. Następnie przygotowane kawałki piersi z kurczaka posolić i popieprzyć.Do garnka wlać odrobinę oleju i dodać przyprawione mięso z kurczaka. Smażyć na średnim ogniu przez około 5-7 minut. W międzyczasie brzoskwinie pozbawić skórki i pociąć na mniejsze kawałki (kostki). Czereśnie pozbawić pestek i przeciąć na połówki. Do przesmażonego mięsa owoce, miód (do smaku) i śmietanę 18%. Całość posmakować i ewentualnie doprawić/dosłodzić. Gotować na średnim ogniu, co jakiś czas mieszając. Danie będzie gotowe, gdy sos będzie lekko gęsty. Przygotowane piersi z kurczaka podawać z ugotowanym ryżem.





*jeżeli nie macie świeżych owoców to użyjcie brzoskwiń konserwowych + do sosu wlejcie zalewę z puszki; dzięki temu sos będzie jeszcze lepiej smakować


niedziela, 20 lipca 2014

Konfitura wiśniowo-kakaowa


Perfekcyjna konfitura wiśniowo-kakaowa. Gdy spróbowałam jej po raz pierwszy wydawało mi się, że pomyliłam słoiki i jem bułkę z kremem czekoladowym - jednak z każdym kęsem wiśnie stawały się coraz bardziej wyczuwalne. 
Przepis dodaje do dwóch akcji: W wiśniowym sadzie 2014 i Przetwory.


Składniki:

1 kg wiśni (po wydrylowaniu uzyskałam 750 g wiśni wraz z sokiem)
1 czubata szklanka cukru (tj. 250 g)
7 łyżeczek gorzkiego kakao
2 łyżeczki cukru waniliowego



Wiśnie umyć i pozbawić pestek. Do garnka z grubym dnem wrzucić owoce i zwykły cukier. Całość wymieszać i gotować na małym ogniu (na początku gotowałam niecałe 2 godziny; zdjęłam z ognia, ostudziłam i po kilku godzinach ponownie gotowałam, ale już tylko pół godziny). Gdy sok wyparuje, a masa będzie gęsta to kakao z cukrem waniliowym wymieszać w 1/4 szklanki przegotowanej wody, następnie całość wlać do ugotowanych wiśni. Wymieszać i jeszcze chwilę gotować. Przygotowaną konfiturę umieścić w wyparzonych słoikach, zakręcić i postawić do góry dnem (aż do ostygnięcia).




Przetwory W wiśniowym sadzie 2014

sobota, 19 lipca 2014

Chłodnik owocowy


Danie idealne na gorące dni - przygotowanie poniższego chłodnika zajmuje mniej niż 5 minut, a zimny jogurt lub kefir świetnie gasi pragnienie. Jeżeli chcecie, aby wasz chłodnik był gęsty to kefir zastąpcie jogurtem naturalnym.


Składniki na 2 porcje: 

500 g kefiru lub jogurtu naturalnego (ja użyłam całe opakowanie kefiru 400 g i 100 g jogurtu)
owoce ilość według uznania (maliny, jagody, borówki)
słupki migdałowe do posypania
ewentualnie miód lub cukier




Owoce umyć. Zimny kefir lub jogurt zmiksować z jagodami i cukrem (lub miodem). Gdy masa będzie gładka przelać ją do 2 miseczek. Następnie dodać borówki i maliny, a sam wierzch posypać słupkami migdałowymi. Od razu podawać. 



Pomysł na przepis ze strony kotlet.tv