Strony

sobota, 29 listopada 2014

Łosoś pieczony w folii


Łosoś pieczony w folii - to pomysł na szybkie i smaczne danie rybne na obiad. Uwielbiam łososia, chociaż sama wiem, że w moim menu jest za mało ryb. Niestety, w dzisiejszych czasach o wiele szybciej można kupić świeży drób niż ryby. Jeżeli lubicie dania zapiekane w folii to na pewno - tak przygotowany łosoś przypadnie wam do gustu. 


Składniki dla 2-3 osób:
400 g świeżego fileta z łososia
sok z połowy cytryny
50 g masła (1/4 kostki)
sól, pieprz
bazylia do ozdoby


Filet z łososia umyć i osuszyć. Za pomocą noża pokroić na 4-5 zgrabnych kawałków (nie trzeba usuwać skórki, ponieważ po upieczeniu mięso z ryby łatwo od niej odejdzie). Każdą część przyprawić solą oraz pieprzem, a na sam koniec skropić sokiem z cytryny i ułożyć po małym kawałku masła. Przygotowane filety z łososia zawinąć w folię aluminiową. Piec około 30-40 minut w 180ºC.  Przed podaniem łososia udekorować plasterkiem cytryny i świeżą bazylią. Podawać z frytkami i ulubioną surówką. 




środa, 26 listopada 2014

Bakława - ciasto filo z orzechowym nadzieniem


Baklawa to ciasto składające się z płatów ciasta filo nadzianych orzechami włoskimi. Po raz pierwszy przygotowała, danie z użyciem ciasta filo. Niestety - jak dla mnie jest ono zbyt kruche i chrupkie. Kwestia gustu :) Warto dodać, że baklawa to przysmak kuchni tureckiej. 


Składniki na małą tortownicę:
300 g ciasta filo
150 g orzechów włoskich
1 kostka (200 g) rozpuszczonego masła
2 łyżeczki cynamonu
syrop
200 g cukru
1/2 szklanki wody
1 opakowanie cukru waniliowego
sok z połowy cytryny



Na samym początku rozpuścić kostkę masła. Ostudzić. Za pomocą dna tortownicy (jako szablon) wyciąć okrągłe kawałki ciasta. 


Dno tortownicy wykładać pojedynczymi płatami ciasta filo. Należy pamiętać, aby każdy płat ciasta posmarować masłem. Dzięki temu poszczególne płaty ciasta połączą się ze sobą. 


Orzechy włoskie rozdrobnić i wymieszać z cynamonem. Przygotowaną masę orzechową wysypać na ciasto filo. 


Następnie ponownie ułożyć połowę ciasta filo (pamiętajcie o smarowaniu masłem każdego płatu). 


Przygotowane ciasto naciąć, np. w trójkąty (pamiętajcie - należy naciąć każdy płat ciasta!). Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec około 30-40 minut w 180. 


Upieczoną baklawę ostudzić.  W międzyczasie do rondelka wlać połowę szklanki wody, dodać 200 g zwykłego cukru, opakowanie cukru waniliowego i sok z cytryny. Wszystko ze sobą wymieszać i zagotować. Ostudzoną baklawę zalać gorącym syropem. Najlepiej smakuje 2-3 dni po przygotowaniu.


Przepis z lekkimi modyfikacjami ze strony http://lawendowydom.blogspot.com/




wtorek, 25 listopada 2014

Gulasz z żołądków drobiowych w sosie własnym


Żołądki drobiowe w sosie własnym to pomysł na tani, szybki i bardzo smaczny obiad. Zdaje sobie sprawę, że niektórzy z Was na samą myśl o jedzeniu żołądków mogą stracić apetyt na poniższe danie. Nic mylnego! Duszone i pokrojone w paski żołądki są naprawdę pyszne! Jeżeli lubicie poznawać nowe smaki - spróbujcie przygotować taki gulasz.


Składniki na 4 porcje:
co najmniej 0,5 kg żołądków drobiowych
1 spora marchewka
1 cebula
sól, pieprz
kilka ziarenek ziela angielskiego
1 listek laurowy
1-2 łyżki mąki pszennej
olej do smażenia
opcjonalnie świeży, posiekany koperek


Żołądki umyć, ewentualnie usunąć żółtą błonę i nadmiar tłuszczu. Cebulę obrać i drobno posiekać. Do garnka wlać odrobinę oleju. Następnie przesmażyć cebulę. Gdy lekko się zeszkli dodać żołądki drobiowe. Całość chwilę smażyć. Następnie zalać wodą, tj. tyle aby przykryła wszystkie żołądki. Dodać ziele angielskie, listek laurowy, delikatnie przyprawić solą oraz pieprzem. Dusić (pod przykryciem) około 1-1,5 godziny na małym ogniu. Pod sam koniec duszenia dodać obraną i startą na dużych oczkach marchewkę. Gotować jeszcze kilka minut. Całość posmakować i ewentualnie doprawić solą oraz pieprzem. Ugotowane żołądki wyjąć i pokroić w paski. Następnie ponownie dodać je do garnka. Całość zagotować i zagęścić (wodą rozrobioną z mąką). Jeszcze kilka minut gotować,a pod sam koniec posypać świeżym koperkiem. Powyższe danie najlepiej smakuje z kaszą lub ryżem. 

Żołądki drobiowe przesmażyć z cebulą

Następnie zalać wodą i dusić na małym ogniu

Pod sam koniec duszenia dodać startą marchewkę i jeszcze kilka minut gotować

Ugotowane żołądki pokroić w paski 

poniedziałek, 24 listopada 2014

Trdelnik (trdlo) - zawijasy z ciasta drożdżowego


Gdy po raz pierwszy spróbowałam tego przysmaku - od razu wiedziałam, że muszę zrobić go sama w domu. Zawijasy z drożdżowego ciasta otulone słodką posypką na bazie cynamonu, cukru waniliowego i orzechów są naprawdę rewelacyjne. Najlepiej smakują od razu po wyjęciu z piekarnika. Warto dodać, że jest to wariacja na temat trdelników - słowackiej potrawy. Nazwa tego słodkiego dania pochodzi od słowackiego wyrazu trdlo, który w dosłownym tłumaczeniu oznacza drewniany kijek na którym (zgodnie z tradycją) jest zawinięte ciasto, które piecze się na ogniu.



Składniki na 9 dużych sztuk:
0,5 kg mąki pszennej tortowej
1/2 szklanki cukru pudru
1 szklanka mleka
70 g roztopionego masła
3 żółtka z dużych jaj
25 g świeżych drożdży
1 łyżeczka zwykłego cukru
do obtaczania
1 roztrzepane jajko
zwykły cukier
cukier z wanilią
cynamon
posiekane orzechy włoskie


Na samym początku masło roztopić, a mleko lekko  podgrzać. Do kubka dodać drożdże i rozetrzeć je z łyżeczką zwykłego cukru. Następnie dodać do tego letnie(!) mleko (najlepiej 1/2 szklanki) i lekko wymieszać. Poczekać chwilę, aż drożdże zaczną pracować. Do miski wsypać mąkę, dodać roztopione (ostudzone) masło, cukier puder, żółtka i mleko z drożdżami. Za pomocą łyżki wszystko ze sobą wymieszać. Następnie ciasto przełożyć na blat i wyrobić na gładką, elastyczną masę. Jeżeli masa jest zbyt twarda dodać więcej mleka i ponownie zagnieść ciasto. Przygotowane ciasto przełożyć do miski, przykryć czystą ściereczką i poczekać, aż podwoi objętość. 


Podrośnięte ciasto podzielić na 9 równych kawałków. Z każdego uformować długi, niezbyt gruby sznurek. Wałek do ciasta (albo pustą butelkę, np. po winie) owinąć folią aluminiową. Następnie nawinąć na nim ciasto drożdżowe zachowując odstępy. Należy pamiętać, aby boki ciasta przełożyć do środka (pomiędzy paski ciasta), dzięki temu podczas wałkowania powstanie zwarta masa. Sprawnym ruchem całość rozwałkować. Przygotowaną masę zsunąć z wałka (razem z folią). Za pomocą dłoni lekko rozszerzyć w środku. Każdy trdelnik posmarować rozkłóconym jajkiem, a następnie obtoczyć w cukrze wymieszanym z cynamonem, cukrem z wanilią i opcjonalnie z orzechami włoskimi. Piec około 15-20 minut w 180ºC

Ciasto nawinąć na wałek zachowując lekkie odstępy

Następnie ciasto delikatnie rozwałkować; zdjąć razem z folią z wałka

Każdy kawałek ciasta obtoczyć w posypce (z cukru, wanilii i cynamonu) + ewentualnie posypać orzechami

Tak przygotowane trdelniki wstawić do piekarnika i piec około 20 minut


Przepis z lekkimi modyfikacjami ze strony http://almanach.historyczny.org/

niedziela, 23 listopada 2014

Rolada chlebowa nafaszerowana serem, wędliną, korniszonami i papryką


Znudziły się Wam tradycyjne kanapki? Nie macie ochoty rano iść do sklepu po świeże bułki? Jeżeli tak - to przygotujcie domowe pszenne bułki nadziane żółtym serem, wędliną i warzywami. Świetny pomysł na urozmaicenie śniadania. Co więcej ciasto na bułki możecie przygotować dzień wcześniej. Wiem, że niektórzy mogą się lekko zdziwić, ale cała masa urośnie w lodówce. Poniższe roladki idealnie pasują na finger party - wystarczy każdą roladkę pociąć w zgrabne kawałki i można od razu podawać.  


Składniki:
350 g mąki pszennej tortowej
25 g świeżych drożdży
3/4 szklanki letniej wody
30 g miękkiego masła
szczypta soli
1 łyżeczka zwykłego cukru
1 roztrzepane jajko
sezam
nadzienie
kilka plasterków żółtego sera
kilka plasterków wędliny drobiowej
1/2 sztuki pomarańczowej papryki
kilka korniszonów


Na samym początku drożdże rozetrzeć z 1 łyżeczką cukru. Następnie wymieszać z letnim mlekiem. Odczekać kilka minut, aż drożdże zaczną pracować. Do miski wsypać mąkę, dodać szczyptę soli, miękkie masło i drożdże z mlekiem. Za pomocą łyżki wszystko ze sobą połączyć. Następnie przygotowane ciasto przełożyć na blat i wyrobić gładkie, elastyczne ciasto (wyrabiać około 10-15 minut). 

Przygotowane ciasto przykryć ściereczką:
- odstawić w ciepłe miejsce na około 1 godzinę, aby podwoiło objętość
lub
- wstawić do lodówki na całą noc; następnego dnia godzinę przed pieczeniem wyjąć je z lodówki (nie bójcie się - ciasto UROŚNIE w lodówce!)

Podrośnięte ciasto przekroić je na 2 części. Każdą z nich rozwałkować na niezbyt gruby prostokąt. Mniej więcej na środku ciasta ułożyć plasterki sera, wędliny, papryki lub korniszony. Przygotowane bułki zwijać jak roladki. Najlepiej boki lekko skleić i podwinąć, aby podczas pieczenia roladki się nie rozwaliły. Każdą nadzianą bułkę posmarować roztrzepanym jajkiem, a na sam koniec posypać sezamem. Piec około 25 minut w 180ºC (najlepiej tak długo, aż roladki będą miały lekko złoty kolor). Podawać od razu po wyjęciu z piekarniku. 


 


P.S. Takie roladki również bardzo dobrze smakują na zimno, więc idealnie nadają się na drugie śniadanie do pracy lub szkoły :)


Przepis z lekkimi modyfikacjami z książki "Mała wielka uczta" Pauliny i Michała Stępień


sobota, 22 listopada 2014

Sałatka śledziowa z czerwoną fasolką


Dzisiaj pomysł na śledzia - czyli sałatka z cebulą, korniszonami i czerwoną fasolką. Prosta i bardzo szybka w przygotowaniu. Poniższa sałatka pasuje idealnie na rodzinne spotkania, jak i święta. 


Składniki dla 4 osób:
300 g śledzi a'la matyjasy (bez zalewy!)
1 puszka czerwonej fasoli,
2 małe cebule
garść korniszonów
pieprz
majonez


Śledzie odsączyć z zalewy i 2 razy namoczyć w zimnej wodzie (najlepiej pozostawić je w wodzie na pół godziny). Cebulę obrać i drobno posiekać. Fasolkę odsączyć z zalewy. Korniszony drobno pokroić. Wymoczone śledzie pokroić w kostkę. Do miski wsypać pokrojone śledzie, cebulę, ogórki i fasolkę czerwoną. Posypać pieprzem i za pomocą majonezu (1-2 łyżki) wszystko ze sobą połączyć. Przygotowaną sałatkę schłodzić. Najlepiej smakuje po kilku godzinach, ponieważ smaki się ze sobą połączą. 



wtorek, 18 listopada 2014

Zapiekanka ryżowa z udkami kurczaka


Dzisiaj zapraszam Was na szybką do przygotowania, prostą i bardzo smaczną zapiekankę ryżową z warzywami i udkami kurczaka. Danie idealne, gdy nie mamy czasu na gotowanie. Warto dodać, że powyższa zapiekanka sprawdza się rewelacyjnie na drugi dzień - łatwo się odgrzewa i jeszcze lepiej smakuje. 


Składniki:
4 udka z kurczaka
1,5 szklanki ryżu basmati
3,5 szklanki wody
kilka różyczek brokuła
1/2 puszki kukurydzy
1/4 kostki masła
sól, pieprz
papryka słodka
papryka ostra


Na samym początku przygotować zalewę. Do rondelka wlać 3 i pół szklanki wody, dodać masło i przyprawy (sól, pieprz, paprykę słodką oraz ostrą). Zagotować, posmakować i ewentualnie doprawić - zalewa musi być dosyć wyrazista, ponieważ zostanie wchłonięta przez ryż i warzywa, których wcześniej nie doprawiamy. Suchy ryż wypłukać i odcedzić. Na dno naczynia żaroodpornego wsypać ryż. Następnie na to ułożyć brokuły i odcedzoną kukurydzę. Udka z kurczaka umyć, osuszyć i natrzeć solą, pieprzem oraz słodką paprykę. Przygotowane kawałki mięsa ułożyć na samym wierzchu. Całość zalać gorącą zalewą. Jeżeli nie daliście rady wlać od razu całej zalewy to można ją dolać do dania podczas pieczenia. Zapiekać bez przykrycia około 60-70 minut w 180ºC (tj. piec tak długo, aż mięso się zarumieni, a ryż wchłonie zalewę).