Pomysł na wykorzystanie nadmiaru suszonych grzybów - duszona karkówka wraz z dodatkiem cebuli oraz marchewki w aromatycznym sosie z suszonych grzybów. Danie proste do przygotowania i bardzo smaczne. Najlepiej smakuje podane z ziemniakami lub kopytkami. Zachęcam do przygotowania 😃 W ten sam sposób możecie przygotować karkówkę w naczyniu żaroodpornym - tylko pamiętajcie o tym, że czas duszenia będzie co najmniej 3 razy dłuższy.
Składniki na 6 porcji:
1 kg karkówki pokrojonej w plasterki
2 garście suszonych grzybów, np. czarnych łebków + 1 szklanka wrzącej wody
2 średniej wielkości cebule
2 średniej wielkości marchewki
3-4 kulki ziela angielskiego
2 listki laurowe
1 szklanka wody
sól, pieprz
odrobina oleju
Cebule obrać, przekroić na pół i pokroić w piórka. Karkówkę przyprawić z obu stron solą oraz pieprzem. W naczyniu układać naprzemiennie plasterki karkówki i cebuli. Przygotowane mięso wstawić na kilka godzin do lodówki, ponieważ karkówka musi "przejść" przyprawami. Suszone grzyby zalać szklanką wrzącej wody i naczynie z grzybami zostawić pod przykryciem na co najmniej 30 minut. W międzyczasie do garnka wlać olej, podgrzać go i przesmażyć (z obu stron) plasterki karkówki (podsmażyć samo mięso, bez cebuli). Usmażone mięso ułożyć na talerzu. Grzyby odsączyć (wodę od moczenia grzybów pozostawić!) i pokroić na mniejsze kawałki. Do tego samego garnka dodać cebulę, marchewkę, pokrojone grzyby, listki laurowe i ziele angielskie. Całość chwilę smażyć. Następnie na warzywach ułożyć plasterki karkówki i całość zalać wodą od moczenia grzybów oraz dodatkowo 1 szklanką zwykłej wody. Ewentualnie całość przyprawić solą oraz pieprzem. Pokrywę od szybkowaru zamknąć. Wybrać 1 poziom ciśnienia. Dusić 30 minut (czas liczymy od momentu, gdy para będzie wydobywać się stałym strumieniem; w tym momencie należy zmniejszyć ogień). Po upływie czasu, garnek zdjąć z ognia i poczekać, aż samoczynnie opadnie ciśnienie oraz odblokuje się pokrywa od szybkowaru. Ewentualnie wyjąć mięso, a przygotowany sos mocniej doprawić i zagęścić (w połowie szklanki zimnej wody rozpuścić 2 łyżki mąki pszennej; przygotowaną zawiesinę wlać do gotującego się sosu; całość dokładnie wymieszać i chwilę gotować).
Uwaga!
Jeżeli nie macie szybkowara to mięso obsmażcie na patelni lub w garnku. Następnie usmażone mięso należy przełożyć do naczynia żaroodpornego, dodać lekko podsmażone warzywa wraz z listkami laurowymi oraz zielem angielskim. Całość zalać wodą. Piec pod przykryciem w 180ºC co najmniej 1,5 godziny (aż do miękkości mięsa).
|
Smażenie karkówki i warzyw |
|
Wygląd karkówki przed i po uduszeniu |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz