Sezon na truskawki w pełni. Zachęcam Was do przygotowania poniższego sernika, który składa się z biszkoptu, masy serowej o smaku truskawkowym, kremu śmietanowego i świeżych truskawek. Pomysł na proste do przygotowania i bardzo smaczne ciasto. Jestem pewna, że poniższym sernikiem zachwycicie gości 😍
Składniki:
biszkopt
(forma do pieczenia 25 cm x 40 cm)
3 jajka (oddzielnie białka i żółtka)
1/3 szklanki zwykłego cukru (70 g)
4/5 szklanki mąki pszennej (100 g)
70 ml wody
masa serowa
0,8 kg twarogu trzykrotnie zmielonego
2 galaretki o smaku truskawowym
100 ml wrzącej wody
krem śmietanowy
1 opakowanie śmietany 36% (200 g)
1,5 łyżeczki żelatyny + 2 łyżki wrzącej wody
1/3 szklanki drobnego cukru do wypieków (80 g)
do dekoracji
świeże truskawki
Na samym początku przygotować biszkopt: białka ubić z cukrem na sztywną pianę. Następnie dodać żółtka oraz stopniowo wlać wodę i wsypać mąkę. Składniki delikatnie ze sobą wymieszać. Formę do pieczenia wyłożyć papierem. Wylać ciasto i je rozsmarować. Piec około 17-20 minut w 195ºC. Upieczony biszkopt ostudzić. Następnie przygotować masę sernikową: galaretki rozpuścić w 100 ml wrzącej wody. Do masy serowej wlać ostygniętą galaretkę i całość za pomocą miksera dokładnie ze sobą połączyć. Przygotować 2 małe miski lub jedną dużą 1,5 l (w zależności, czy chcemy zrobić dwa małe serniki czy jeden duży). Z biszkoptu powycinać kształty:
- koło z miski - jako spód biszkoptu,
- trójkąty - jako boki ciasta.
Miskę wyłożyć przezroczystą folią, następnie po bokach poukładać kawałki biszkoptu (spójrz na zdjęcia poniżej). Następnie wlać masę serową, a na wierzch położyć wycięte koło. Całość lekko ubić i schować do lodówki. Po zastygnięciu masy serowej, przygotować krem śmietanowy: schłodzoną śmietanę ubić. Podczas ubijania dodać drobny cukier. W międzyczasie żelatynę rozpuścić we wrzącej wodzie. Gdy śmietana będzie ubita to wlać przestygniętą żelatynę. Całość dokładnie wymieszać. Sernik wyjąć z miski i przełożyć ("do góry nogami") na talerz. Wierzch udekorować kremem śmietanowym. Na sam wierzch ułożyć plasterki świeżych truskawek. Całość schłodzić w lodówce.
Uwaga: jeżeli sernik chcecie podać na drugi dzień - to najlepiej dopiero w dniu podania, ozdobić go plasterkami truskawek. W przeciwnym razie, świeże owoce mogą delikatnie puścić sok.
Od lewej strony: biszkopt przed pieczeniem i wygląd masy serowej |
Wycinanie z biszkoptu koła (spodu) oraz boków ciasta |
Przygotowywanie sernika |
Wygląd sernika przed i w trakcie dekoracją kremem śmietanowym |
Przepis z książki Pauliny i Michała Stępień "Mała wielka uczta"
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz