wtorek, 14 listopada 2017

Zrazy wołowe nadziane kaszą i grzybami


Zrazy wołowe to mięsne danie, które nieodłącznie kojarzy mi się z polską kuchnią. Lubię łączyć nieoczywiste ze sobą dodatki, dlatego poniższe zrazy nadziałam kaszą i suszonymi grzybami. Dodatkowo, zasmażane buraczki podmieniłam na plasterki pieczonych buraków. W ten sposób, lekko odchudziłam całe danie. Przepis na zrazy w nowoczesnej odsłonie przygotowałam na konkurs „#OLEJKONWENANSE z Olejem Wielkopolskim”. Jeżeli szukacie innych pomysłów na wykorzystanie Oleju Wielkopolskiego w tradycyjnych daniach, w nowoczesnym wydaniu to zajrzyjcie TUTAJ (www.olejkonwenanse.pl). 

#OlejKonwenanse 

#OlejWielkopolski



Składniki na porcję dla 4-6 osób:
0,5 kg miękkiej wołowiny
100 g kaszy (mieszanka pęczaku, owsianej i czerwonego ryżu) + 1 i 1/4 szklanki wody
80 g wędzonego boczku
1 cebula
3 garście suszonych grzybów
2-3 łyżki musztardy sarepskiej
mąka do obtoczenia
2 listki laurowe
3 kulki ziela angielskiego
2 szklanki wody 
sól, pieprz
Olej Wielkopolski Słonecznikowy do obsmażenia mięsa

do podania
pieczone buraki


Przygotowywanie farszu 

Na samym początku kaszę opłukać, odcedzić, zalać wodą (1 i 1/4 szklanki), posolić i gotować na małym ogniu. Kaszę co jakiś czas przemieszać, aby nie przywarła do dna garnka. Gdy kasza wchłonie większość wody to garnek zdjąć z ognia i pozostawić pod pokrywką, aż do ostudzenia kaszy. W międzyczasie grzyby zalać odrobiną wrzącej wody. Cebulę obrać i drobno posiekać. Rozgrzać patelnię i wrzucić pokrojony boczek. Smażyć, aż do wytopienia większości tłuszczu. Następnie dodać cebulkę i smażyć, aż do jej zeszklenia. Na sam koniec, patelnie zdjąć z ognia i do podsmażonej masy dodać ugotowaną kaszę. Całość dosyć mocno przyprawić solą oraz pieprzem.


Formowanie i smażenie zrazów
Mięso umyć, osuszyć i pokroić na mniejsze kawałki. Za pomocą tłuczka rozbić, a następnie posolić, popieprzyć oraz posmarować z jednej strony odrobiną musztardy. Na rozbite kawałki wołowiny przełożyć kaszę wraz z grzybami. Przygotowane mięso zawinąć - najpierw tył, później boki i mocno ścisnąć, aby zrazy się nie rozleciały. Jeżeli boicie się, że podczas smażenia zrazy zdeformują się to owińcie je sznurkiem bądź użyjcie wykałaczek. Przygotowane zrazy należy bardzo dokładnie obtoczyć w mące. Do szerokiego garnka wlać Olej Wielkopolski Słonecznikowy (musi przykryć całe dno!). Rozgrzać olej, a następnie mięso przesmażyć z obu stron na złoty kolor. Pod sam koniec wlać 2 szklanki wody i dodać listki laurowe oraz ziele angielskie. Dusić pod przykryciem, aż do miękkości mięsa (najlepiej na małym ogniu). 

Podawanie
Upieczone buraki obrać ze skórki i pokroić w cienkie plasterki. Na talerze rozłożyć plasterki buraków, a następnie na nich ułożyć przygotowane zrazy. Ewentualnie całość polać sosem, który powstał po ugotowaniu zrazów. 


Od lewej strony: gotowy farsz i wygląd zrazów przed zawinięciem
Od lewej strony: obsmażanie zrazów i ich duszenie





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz