sobota, 1 czerwca 2019

Pączki nadziane dżemem z czarnej porzeczki


Kolejny przepis na domowe pączki - miękkie, puszyste i słodko-kwaśne w smaku. Dżem z czarnej porzeczki świetnie pasuje do słodkiego ciasta drożdżowego. Z poniższego przepisu upieczecie 20 pączków. Pamiętajcie, że przygotowując domowe pączki musicie uzbroić się w cierpliwość, ponieważ ciasto drożdżowe powinno dwukrotnie urosnąć. Dodatkowo pączki należy bardzo dokładnie zlepić, aby podczas smażenia nie wyciekło nadzienie.



Składniki na 20 pączków:

3 i 1/3 szklanki mąki pszennej tortowej (wagowo 0,5 kg)
4 żółtka + 1 całe jajko
1 szklanka mleka
1/2 kostki świeżych drożdży (50 g)
1 łyżka spirytusu
1/4 kostki masła (50 g)
3 łyżki drobnego cukru
1 łyżka cukru wanilinowego
szczypta soli
smalec lub olej do smażenia

dodatkowo
gęsty dżem z czarnej porzeczki
cukier puder

porzeczkowy lukier (na 5 pączków)
4 łyżki cukru pudru
1/2 łyżeczki liofilizowanej czarnej porzeczki
odrobina przegotowanej wody




Na samym początku przygotować rozczyn. Mleko lekko podgrzać. Do miseczki wsypać 1 łyżkę mąki, 1 łyżkę cukru, pokruszyć świeże drożdże i całość zalać mlekiem. Wszystkie składniki bardzo dokładnie ze sobą wymieszać i rozpuścić w mleku. Masę pozostawić do wyrośnięcia. Do miski wbić całe jajko, dodać żółtka i 2 łyżki cukru. Za pomocą robota kuchennego, jajka ubić na jasną, puszystą masę (należy ubijać około 7-10 minut). Do drugiej miski wsypać mąkę, szczyptę soli, cukier wanilinowy i wlać podrośnięty rozczyn. Całość dokładnie wymieszać. Następnie wlać masę jajeczną. Za pomocą robota kuchennego ciasto bardzo dokładnie wyrobić (co najmniej 10 minut wyrabiania mikserem). Na sam koniec wlać (powoli!) rozpuszczone i ostudzone masło oraz spirytus. Ciasto ponownie wyrobić za pomocą robota kuchennego. Gotowe ciasto musi być gładkie, elastyczne i nie powinno kleić się do rąk. Ewentualnie do ciasta dosypać niewielką ilość mąki i ponownie je wyrobić. Przygotowane ciasto przełożyć do miski, przykryć ręcznikiem i odstawić w ciepłe miejsce (do podrośnięcia - co najmniej 1 godzina). Gdy ciasto podwoi swoją objętość to podzielić je na 20 części (1 pączek (surowe ciasto) powinien ważyć około 50 g). Z każdego kawałka ciasto uformować płaski placek. Dodać 1 łyżeczkę dżemu. Zlepić rogi pączków. Dokładnie uformować kulkę. Pączki układać łączeniami do dołu. Przygotowane pączki ponownie przykryć ręcznikiem i odstawić do lekkiego podrośnięcia (na co najmniej 30 minut). Do garnka wlać olej/dodać smalec, rozgrzać go. Pączki smażyć partiami na głębokim tłuszczu (na mniejszym ogniu - około 2 minuty na jedną stronę). Podczas smażenia należy regulować temperaturę smażenia, ponieważ zbyt wysoka spowoduje, że ciasto się spali i będzie surowe w środku. Usmażone pączki przełożyć na papier, aby odsączyć z nadmiaru tłuszczu. Przed podaniem posypać cukrem pudrem lub polać polewą porzeczkową (składniki na polewę wymieszać ze sobą).


Przygotowywanie rozczynu

Jajka przed i po ubiciu

Od lewej strony: ciasto przed i po wyrobieniu; wygląd ciasta po pierwszym wyrośnięciu

Nadziewanie pączków i ich wygląd przed oraz po drugim wyrośnięciu 

Smażenie pączków



Jak przygotować idealne pączki?

- ciasto z poniższego przepisu jest dosyć rzadkie; podczas wyrabiania/formowania pączków możecie podsypać odrobiną mąki (podkreślam - odrobiną!),
- zbyt duża ilość mąki spowoduje, że pączki będą twarde i niesmaczne,
- pączki należy bardzo dobrze zlepić, aby nadzienie nie uciekło podczas smażenia,
- pączki najlepiej smażyć na głębokim i dobrze rozgrzanym oleju/smalcu (gwarancja uzyskania jasnej obwódki),
- jeśli pączki po upieczeniu są zbyt ciemne i nie mają jasnej obwódki - należy ZMNIEJSZYĆ ogień, ponieważ zbyt duża temperatura tłuszczu spowoduje "spalenie" pączków.



Przepis na ciasto STĄD

1 komentarz: