wtorek, 8 grudnia 2015

Karp w galarecie (klarowanej)


Karp w galarecie to danie, które jem tylko i wyłącznie raz w roku - w święta Bożego Narodzenia. W tym roku zrobiłam wyjątek i przygotowałam go trochę wcześniej. Wbrew pozorom przyrządzenie karpia w galarecie jest proste, ale niestety czasochłonne. Uwielbiam ryby w galarecie, więc poniższy karp to pozycja obowiązkowa na moim świątecznym stole. 
Składniki:
 płat karpia/dzwonki
 (wagowo ok. 0,5 kg)
2 marchewki
1 pietruszka
1/4 selera
2-3 licie laurowe
kilka ziarenek pieprzu
sól

galaretka
3 szklanki wywaru warzywno-rybnego
5 płaskich łyżeczek żelatyny
1 łyżeczka octu
1 białkoWarzywa obrać i przekroić na dwie części. Do garnka wlać 1,5 l wody. Dodać umyte warzywa, listki laurowe, ziarenka pieprzu i szczyptę soli. Warzywa gotować pod przykryciem tak długo, aż będą lekko miękkie. W międzyczasie karpia oczyścić, pozbawić łusek i pokroić na mniejsze kawałki. Przygotowane kawałki karpia umyć i osuszyć. Następnie dodać je do wywaru warzywnego. Gotować na małym ogniu pod przykryciem około 15 minut. Karp musi zmienić kolor (na jasny). Przygotowany wywar wraz z karpiem pozostawić do całkowitego ostudzenia. Następnie delikatnie wyjąć kawałki ryby i warzywa. Przygotowany wywar przecedzić (np. na durszlaku wyłożonym ściereczką), ewentualnie doprawić i pozostawić 3 szklanki wywaru do przygotowania galaretki. 

Klarowanie wywaru
Następnie do odlanego zimnego wywaru dodać lekko roztrzepane białko i ocet. Gotować na średnim ogniu tak długo, aż utworzy się gęsta piana. Ponownie przecedzić. Na sam koniec do gorącego wywaru wsypać żelatynę. Rozpuścić ją w sklarowanym wywarze. Pozostawić do ostygnięcia i lekkiego stężenia. 

Układanie na półmisku
W międzyczasie z karpia pousuwać ości. Z marchewki i pietruszki wyciąć jakieś formy, np. gwiazdki/choinki. Na półmiskach ułożyć kawałki ryby (skórą do góry), następnie marchewkę, pietruszkę, kukurydzę i zieloną pietruszkę. Całość zalać odrobiną galaretki (tak, aby przykryła dno). Wstawić do lodówki do zastygnięcia. Ponownie wlać trochę galaretki. Zostawić do ostygnięcia. Na sam koniec wlać pozostałą galaretkę (musi przykryć wierzch karpia) i półmisek wstawić do lodówki. Kroić dopiero wtedy, gdy galaretka stężeje.   

Przygotowywanie wywaru warzywno-rybnego
Klarowanie galaretki

Jak przygotować idealnego karpia w galarecie?
- galaretka musi być sklarowana (tj. przezroczysta),
- ogólna zasada klarowania: na 1 l wywaru dodajemy 1 roztrzepane białko wraz z 1 łyżeczką octu,
- lekko tężejącą galaretkę (tj. lejącą) należy wlewać stopniowo, aby warzywa nie były na samym wierzchu.