środa, 19 kwietnia 2017

Mazurek z dżemem i czekoladą


Mazurek to wypiek przygotowany na bazie kruchego ciasta. Najlepiej smakuje podany podczas świąt wielkanocnych :) Dzisiaj chce Wam zaprezentować najprostszą wersję nadzienia do mazurka, czyli z dżemem z owoców leśnym, czekoladą i dużą ilością ozdób. 
Składniki na kruche spody (z tej porcji wyjdą 2 mniejsze spody):
1,5 szklanki mąki pszennej
1/2 kostki masła, tj. 125 g masła (niektóre opakowania masła  mają wagę 200 g, więc będziemy potrzebować więcej niż połowę takiej kostki!)
4 łyżki cukru pudru
1 jajko (m)
wanilia (ziarenka z laski)

nadzienie:
1 mleczna czekolada (100 g)
1/2 słoiczka dżemu, np. z owoców leśnych

do dekoracji:
słodkie orzeszki
perełki cukrowe
płatki migdałowe
lukier 


Piekarnik rozgrzać do 195ºC. W misce połączyć ze sobą mąkę, cukier puder i ziarenka wanilii. Następnie sypkie składniki przesypać na blat i dodać masło. Za pomocą noża, masło posiekać na mniejsze kawałki. Na sam koniec wbić jajko i za pomocą dłoni zagnieść kruche ciasto. Jeżeli masa będzie zbyt sypka - dodać 1-2 łyżki wody. Przygotowane ciasto podzielić na 2 części i uformować spody do mazurków (polecam zrobić cieńsze spody). Z reszty ciasta wycięłam serduszka/mini motylki. Piec około 25 minut (ciasteczka maksymalnie 15 minut!). Po upieczeniu ciasto wystudzić. Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Spody mazurków posmarować dżemem,  a następnie roztopioną czekoladą. Całość od razu ozdobić cukrowymi perełkami, orzeszkami, płatkami migdałowymi i upieczonymi ciasteczkami z kruchego ciasta. Ewentualnie całość polać kolorowym lukrem, np. zielonym. Kroić po zastygnięciu czekolady oraz lukru.